İçimizden biri

Öncelikle mütevazi biriyle iki kelam yapalım derseniz, doğru adres Başkan Oktay Yılmaz… Bursa’da, Yıldırım’da yaşamasından kaynaklı, ilçenin her yerine, her sokağına hakim… Her an vatandaşla iç içe… Onların görüşlerini dikkate alarak icraatları gerçekleştiriyor. Vatandaş odaklı… Çünkü kendini onlardan ayırmıyor. Ne yapılacaksa Yıldırım’a, halkla birlikte istişare halinde kararlar veriliyor. Ben yaptım oldum bitti mantığının tam tersi, ne yapılacaksa birlikte karar verelim mantığında Başkan Yılmaz. Doğaya çıkılacaksa, o da çıkıyor, çevre temizlenecekse o da gidiyor. Başkan titri umurunda değil… O Bir Yıldırımlı, O bir Bursa sevdalısı, o bir Türkiye’ye hizmet için bir nefer… Bu özellikler umarım tüm yöneticilere sirayet eder de, daha güzel bir Türkiye’ye ulaşırız. Umarım bir solukta keyifle okuyacağınız söyleşimizle başbaşa bırakayım sizleri.
 Tarih: 08-12-2022 11:24:20
İçimizden biri

Bursa'nın en kapsamlı kentsel dönüşüm hamlesini başlattınız. Dönüşüm nasıl gidiyor. Bu alanda hedefiniz nedir?

Öncelikle deprem kuşağında bulunan bir şehirden ve göçle birlikte hızlı büyüyen bir ilçeden bahsettiğimizi ifade etmek istiyorum.

Otomotiv fabrikalarının Bursa’ya gelmesiyle beraber de en yoğun göçün Yıldırım bölgesinin almış olduğundan...  Ancak planlı yapılaşmanın aynı hızla olmaması sebebiyle de ortaya çarpık kentleşme çıkmış.

Tüm bölgede olmasa da Yıldırım’ın böyle de bir yüzü var bir bölümünde.  

ÇARPIK KENTLEŞMEYİ ORTADAN KALDIRIYORUZ

Dolayısıyla hem depreme karşı dayanıklı konutların oluşturulması, hem de çarpık kentleşmenin ortadan kaldırılması adına çalışma yapmak gerekiyor.

BURSA’NIN KADİM BİR KİMLİĞİ VAR

Yeşil’i, Emirsultan’ı, Yıldırım Beyazıt Külliyesi, çevresi ve Cumalıkızık’ı ile Yıldırım kadim bir kent. Ancak 40-50 yıllık geçmişine baktığımızda kadim kentimizin aldığı hızlı göçle birlikte çarpık kentleşmenin de söz konusu olduğunu görüyoruz.

Bizlerde tam da bu sebepten hem depreme karşı dayanıklı konutlar oluşturmak hem de daha yaşanabilir bir kent ortaya çıkarmak adına dönüşüm çalışmaları yürütüyoruz.

EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİMİZ İMAR UYGULAMALARI YAPIYOR OLMAMIZ

Yaptığımız dönüşüm çalışmaların en önemli özelliği imar uygulamaları yapıyor olmamız.

Bu da demek oluyor ki;

Bizler sadece eski binaları yıkıp yeni binalar yapmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni yaşam alanları da kazandırıyoruz kamuya.

Çünkü; 10 bin m²’lik dönüşümünü yaptığımız arazinin 4 bin 500 m²’sini yola, yeşil alana, okul ve sağlık alanına ayırıyoruz.

Böylece dönüşüm sadece yeni binalar kazandırmakla kalmıyor, yeni sosyal yaşam alanları da kazandırıyor.

YÜZ ÖLÇÜMÜYLE KÜÇÜK NÜFUSUYLA BÜYÜK BİR İLÇEDEYİZ

Çünkü; Yıldırım yüz ölçümüyle Bursa’nın yüzde 1’i kadar küçük. Ancak nüfusuyla yüzde 22’si kadar da büyük bir kent.

Bu kadar yüz ölçümünde bu kadar nüfusun olması da hizmet yolunda elimizi bir hayli zorlaştırıyor.

BÜYÜK PARKLARIMIZ YOKTU

Örneğin; daha önce Yıldırım’da büyük kent parkları yoktu...

İlçemizin park zenginliği Kaplıkaya Kent Parkından ibaretti.

Lakin şimdi durum değişti.

Şükürler olsun ki artık Yıldırım İlçesinde, 50 bin m²’lik Balaban Mesire Alanımız, 200 bin m²’lik Vakıf Bera Kent Parkımız, 200 bin m²’lik Gökdere Millet Bahçemizle beraber yeni kent parkları, yeni yaşam alanları oluştu.

YAŞAM ALANLARINI EN AZ BİNALAR KADAR ÖNEMSİYORUZ

Elbette sadece büyük kent parkları kazandırmakla kalmıyor aynı zamanda mahalle içlerine de günlük, hemşerilerimizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın rahatlıkla ulaşabilecekleri alanlar gerektiğini iyi biliyor ve bu alanları da bu dönüşüm projeleri içerisinde üretiyoruz.

Özetle; eski binaları yıkarken yaşam alanlarını da en az binalar kadar önemsiyoruz, hayatın buralarda devam ettiğini asla unutmuyoruz.  

İMAR PROBLEMİ VAR

Buralarda imar uygulaması yapılmamasından kaynaklı problemler vardı.

Çünkü birçoğunun hisseli tarla tapusu var! Bırakın bina tapusunu, arsa tapusu bile yok, tarla tapusu var...

Bu yüzden imar uygulamasıyla bir yandan alanları oluştururken diğer yandan tapuları da revize ediyoruz. Tarladan arsaya dönüştürüyor ve ona göre alanlar oluşturuyoruz. 

30 BİN TAPU DAĞITACAĞIZ

Altı mahallemizi kapsayan bölgede planlama çalışmalarını bitirdik. Önce yasal bir altlık oluşturduk ki bir daha yapılan işler bozulmasın, geriye dönmek zorunda kalınmasın. Bu yıldan itibaren buradaki hak sahiplerine 30 bin tapu dağıtacağız.

Demek istediğim: Dönüşümün önündeki engeli kaldırarak işe başladık bu yüzden de başarılı olduk.

BİR MODEL ORTAYA KOYDUK:

En başta “Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi” adı altında bir model ortaya koyduk.

Bu projemiz 100 bin m²’lik bir alanda gerçekleşiyor.

40 bin m² alandan fazlasını okula, bulvara ve yola ayırdık, 60 bin m² üzerinde de Bin 244 konut üretiyoruz.

Bahsettiğim bölgenin bir yandan demografik yapısını korumak, diğer yandan da komşuluk duygularını, ilişkilerini, mahalle kültürünü de önemsiyor ve yaşatmak istiyoruz.

UZLAŞMA ORANINI YÜZDE YÜZE ÇIKARDIK

Burada 944 konut yıkıyoruz, yerine 1244 yeni konut ve ticari üniteler koyuyoruz.

Zemin + yedi-sekiz kattan oluşan bir proje hazırladık ve hemşerilerimize gittik.

Başlangıçta sunduğumuz projeye talep her ne kadar az olsa da birebir konuşmalarla ve müzakerelerle uzlaşma oranını yüzde yüze çıkardık.

Özetle: Bölgede ikamet eden herkesle anlaştık, el sıkıştık, gönlünü aldık ve yüzde yüz uzlaşmayla bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirdik.

Öyle ki; daha önce asla dönüşümü duymak istemeyen halkımız şimdilerde ‘Neden bizim buradan başlanmıyor’ şeklinde sitem ediyor.

Bu da bizim ne denli başarılı olduğumuzu gösteriyor olmanın dışında, yürüdüğümüz doğru yolda bize güç veriyor. Hamd olsun verdiğimiz sözde durduk.

SÖZÜMÜZÜ TUTTUK

Seçim döneminde asla müteahhitlik yapmayacağımızı, halkın isteği doğrultusunda yol alacağımız sözünü vermiştik. “Biz önünüzü açarız, siz yaparsınız” demiştik ve öyle de yaptık.

Kimseye dairesine daire de vermedik. Hiçbir bedel ödemeden “Eski daireni getir yeni daireyi götür” gibi bir kampanya da yapmadık. Herkes üzerine düşen fark bedelini ödüyor ve bununla beraber mahallesini de yenilemiş oluyor.

Projemizin bu özelliği ile hem güzel bir model oluşturduk hem Türkiye için örnek bir çalışma ortaya koyduk, hem kamunun olduğu gibi Bakanlığımızın desteğini de aldık.

Pandemiye ve devam eden ekonomik sıkıntılara rağmen TOKİ ile beraber bir süreç yönetiyoruz şu anda. Kaba inşaatlarımız bitmek üzere. İkinci etabında da yine imar uygulaması çalışmamızı sürdürüyoruz ve buradan da devam edeceğiz inşallah.

KİMSEYİ MAĞDUR ETMİYORUZ

Çınarönü Mahallesi’nde bir dönüşüm projesinin temelini attık geçtiğimiz günlerde mesela.

Göreve geldiğimizde Mollaarap Mahallesi’nde bir toprak kayması olmuştu. 304 bağımsız bölümün olduğu bir bölgeden bahsediyoruz. 38 dönümlük bir alanda oradaki hak sahiplerinin bir kısmı ile uzlaşma yolu ile satın almalar gerçekleştirirken bir kısmı ile Çınarönü mahallemizde inşaatına başlanılan Kentsel Dönüşüm Proje alanımızda yer alan taşınmazlar üzerinden “Sizi buraya taşıyabiliriz, daire verebiliriz” nezdinde uzlaşma görüşmesi yaparak daire seçimlerini yapmaktayız.

Yani, taşıma yöntemiyle dönüşüm modeli uygulaması ile vatandaşımızı bir yerden başka bir yere aktararak da dönüşümü gerçekleştiriyoruz.

YETİNMİYORUZ DURMUYORUZ

Mimar Sinan Mahallesi’nde yaklaşık 9 Bin metrekarelik alanda imar uygulaması yaptık. Yaptığımız uygulama ile 6 Bin metrekare konut alanı, 600 metrekare bir park alanı 2500 metrekare yol alanı elde ettik. Oluşan İmar parselimiz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından Rezerv Yapı Alanı olarak ilan edildi bizde Bakanlığımızın verdiği yetki ile üzerimize düşeni yaparak bu alanda Kentsel Dönüşüm çalışmalarımıza başlayarak uzlaşma görüşmelerimizi tamamladık, bu ay içerisinde alanımızın tahliyesini sağlayarak ve gerçekleştireceğimiz ihale ile 3 blok 131 adet olarak yapılacak yeni konut inşaat yapım sürecini başlatıyoruz.

Aralık ayının ilk haftasında Davutkadı Mahallemizde de yaklaşık 20 bin metrekare bir alanda Kentsel Dönüşüm saha çalışmalarımızı tamamlayarak hak sahipleri ile uzlaşma görüşmelerine başladığımız 11 Bin metrekare konut, 4 bin metrekare park, 5 bin metrekare yol alanı olarak yapılacak yeni konut sürecimize başlamış bulunmaktayız.

Ve tüm bunlar Kentsel dönüşüm sürecinin tamamını bizim yaptığımız projeler.

Büyükşehir Belediye’mizin Yıldırım Bölgesi’nde yaptığı projeler, yaptığımız plan ve imar uygulamaları ile sonuç vermeye başladı.

Yine Büyükşehir Belediyemizin 75.Yıl, Esenevler Mahallelerinde imar uygulamaları ile birlikte başlayan ve hızlı giden bir dönüşüm projesi var. Orada da kaba inşaatları bitmek üzere.

Özel sektörün yaptığı projeler var. İmar uygulamalarımızla önlerini açıyor ve de destekliyoruz.

Sinandede, Piremir, Değirmenönü ve Karapınar Mahalleleri’nde de yine dönüşüm projeleri gerçekleştirmekte.

BİRLİKTEN GÜÇ DOĞUYOR

Dolayısıyla bu işi el birliği ile yürütüyoruz. Kimsenin rızası olmadan bir proje gerçekleştirmiyoruz. Büyük bir çoğunluğun rızasıyla bu dönüşüm projelerini yürütüyoruz.

Özetle; Büyük oranda uzlaşma gerçekleştirilen her yerde kentsel dönüşüm çalışması başlatabiliriz.

Burada yoğunluğu çok arttırmamak kaydıyla, kimsenin dairesine daire değil de, makul çerçevede bir uzlaşma gerçekleşmesiyle beraber, Yıldırım’ın her tarafında kentsel dönüşüm uygulamalarını yapmaya biz hazırız diyoruz.

Zor mu Yıldırım’da belediye başkanı olmak?

Evet… Yıldırım’ın çok güçlükleri var. Ancak güçlü tarafları da var.

Biz de güçlü taraflarından bakıyoruz.

Yıldırım'da Uyumayan Kütüphane 2'ye çıktı. Kentin pek çok noktasından öğrenciler ve gençler 24 saat açık kütüphanelere adeta akın ediyor. Sırada 3'ncü bir uyumayan kütüphane var mı?

Her ne kadar dönüşümü konuşsak da aslında kentin ana unsuru binalar değil, insanın kendisi olduğunu belirtmek isterim. Dolayısıyla insana yatırım yapmak en az binalara yatırım yapmak kadar değerli. Çocuklar büyüyor, ömür geçiyor ve insana yatırım yapmamız gerekiyor. Geleceğe de öyle hazırlanmak gerekiyor.

Onun için de Yıldırım’da gerek çocuklara, gençlere, gerek kadınlara dönük projeler üretiyoruz.

Gençlerin güvenli bir şekilde geleceğe hazırlanmaları için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.

GENÇLERİMİZ, GELECEĞİMİZ

İlçemize kütüphaneler kazandırmanın henüz seçim döneminde, başkan seçildiğim taktirde ilk işim olacağı sözünü kendime vermiştim.

Çünkü bilgi toplumunu oluşturacak, geleceğimizi şekillendirecek gençlerimizdir.

Gençlerimizden emanet görüyoruz kenti, ülkeyi, çevreyi, dünyayı. Bir sürü gencin kütüphane önlerinde çok sıra beklediğine şahit olmuştuk o dönemler.

365 GÜN YAŞAYAN BİR MEKAN

Ve de hiç vakit kaybetmeden Sosyo-Kültürel Dönüşüm Projesi çerçevesinde gençlerimize Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesini kazandırdık. Haftada bir toplantı yapılan ve toplamda üç gün bile yapmayan, sözün özü 362 gün boş duran bir toplantı salonunu uyumayan bir kütüphaneye dönüştürdük.

Bu mekana adeta ruh üfleyerek 365 gün yaşayan bir mekan haline dönüştürdük.

Elhamdülillah çok da güzel bir proje oldu.

ÜÇÜNCÜSÜ GÜNDEMİMİZDE

Kütüphane konforuyla, sınırsız internet imkanıyla, çayıyla, çorbasıyla, 24 saatlik hizmetiyle sadece Yıldırımlıları değil, Bursalıların da dikkatinicelp etti.  7’den 70’e herkese açık olan kütüphanemizin şu anda 24 binin üzerinde kayıtlı üyesi var.

RANDEVU SİSTEMİNE DÖNÜŞTÜ

Kütüphanemiz öyle yoğun ilgi gördü ki günümüzde randevu sistemiyle gelinmeye başladı. Öğrencimiz kütüphaneye gelmeden webtenhangi koltuğun boş olduğuna bakıyor ve ona göre çalışma saatlerini rezerve edip geliyor, yarım saat boş bırakırsa da hemen yerine başkası geliyor.

Bu yüzden de 3. Kütüphanemizi hayata geçirmek için çalışıyoruz.

HER TARAFA YATIRIM YAPMAK

HER GÜNÜ YAŞAMAK, YAŞATMAK LAZIM

Hayat tek boyutlu değil, çok boyutlu!

Bir insanın bir elinin diğerinden büyük olması bir hastalık kabul ediliyor. Haliyle ikisinin de aynı büyüklükte ve aynı güçte olması gerekiyor ki o zaman denge oluyor. Hayata da böyle bakmak lazım, her tarafa yatırım yapmak lazım, her günü yaşamak, yaşatmak lazım.

Bir dönem Yıldırım Belediyesi hizmetleriyle değil borçları ile gündeme geliyordu. Şu anki borç durumu nedir?

Göreve geldiğimizde550 Milyon TL borcumuz vardı. Bizde felsefe olarak, ‘Biz yaptık’değil, ‘Yıldırım Kazandı’ diyebileceğimiz işler yapacağız ve ‘Biz’ değil, Yıldırım nasıl kazanır buna bakacağız.

Yıldırım için sadece Yıldırım Belediyesi’nin kaynaklarına değil, dış kaynaklarla da Yıldırım’a nasıl yatırım getiririz bunun hesabını yapacağız, kaynak üreteceğiz.

BURSA’NIN EN BÜYÜK SPOR KOMPLEKSİ YILDIRIM’DA

Ve şu an bulunduğumuz Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi Bursa’nın en büyük spor kompleksi oluşu sebebiyle de bunun en net göstergesi.

Bu kompleks Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Yıldırım İlçesine hediyesi.

Allah Razı Olsun Bakanımız Muharrem Kasapoğlu buranın işletmesini bize verdi kibizde 10 binlerce çocuğa hizmet verebiliyoruz.

Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi sadece Yıldırım için değil tüm Bursa için müthiş bir değer.

Şimdi yine Bakanlığımızın da desteği ile başka alanlarda projeler üretiyoruz.

Mahallelerimize kapalı spor merkezleri, halı sahalar kazandırabilmek için canla başla çalışıyoruz.

CİDDİ KAYNAKLAR OLUŞTURDUK

Bu anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın çok ciddi destekleri var. Böylece oradan ciddi kaynak oluşturmuş olduk.

Kentsel dönüşüm projesine TOKİ üzerinden kaynak oluşturduk ve bir süreç yönetiyoruz.

Samanlı Mahallesi’nde bize kentsel dönüşümde rezerv alan olarak verilen bir bölge vardı.

Orada kentin de ihtiyacı olan lojistik alan tanımladık, süreç yönettik.

Burada da şu anda bir üretim yapıyoruz, lojistik depolar üretiyoruz.

Şu anda yaklaşık 90 -100 bin m² kapalı alana sahip bir merkez inşa ediyoruz. İnşamız yüzde 40’ı geçti. Buradan da 500 milyonun üzerinde bir kaynak ürettik çalışmalarımıza.

Tüm bunlar hep önemli alanlarda yaptığımız, kaynağı çeşitlendirdiğimiz işler. Ayrıca ilk günden itibaren eskilerin ‘İşten artmaz, dişten artar’ sözünü unutmayıp tasarrufu önemsedik.

TASARRUF YILI İLAN ETTİK

2019 yılını tasarruf yılı ilan etmiştik ve de o yıl ciddi tasarruflara gittik. Hamd olsun hiçbir sıkıntı yaşamadan o süreci de en iyi şekilde yönettik. 

Yıllık 40-50 milyon gelirimizden feragat edeceğimizi bile bile Pandemi sürecinden sonra hemşehrilerimize kolaylık olsun diye ‘Su faturalarından katı atık bedelini almayacağız’ dedik almadık.

Bazı belediyeler bu feragatı bütçelerin azalması olarak görüp mahkeme yolunu tutarken ‘Hemşerilerimize bizde destek olmalıyız’ dedik ve bunu yaptık.

KULLANILMAYAN ASFALT TESİSİMİZİ İŞLER HALE GETİRDİK

Kapasitesi çok yüksek olmasına rağmen kullanılmayan asfalt tesisimizi işler hale getirdik ve de asfalt satışları yaptık. Böylece gelir elde ettik.

Daha sonra da bu değeri ilçe belediyelerimizle ve diğer kamu kurumlarımızla paylaşmaya başladık.

BAŞKAN AKTAŞ’IN DESTEĞİ BÜYÜK

Örneğin asfalt tesisimizi Büyükşehir Belediyemizle paylaşıyoruz. Alinur Başkanımın birçok konuda olduğu gibi bu anlamda da büyük desteği var.

Büyük bir paydaş olduk. Hem belediyelerimizin ve kamununçok daha uygun şartlarda asfalt elde etmesini sağladık. Hemde buradan bir kaynak ürettik ve para kazandık.

ASFALTSIZ SOKAĞIMIZ KALMAYACAK

Kazandığımız değerle de Yıldırım’ın sokaklarını bedelsiz bir şekilde asfaltlıyoruz.

Özetle; bir yandan tasarruf tedbirleri uygularken diğer taraftan hem kaynak ürettik hem kaynaklarımızı daha verimli hale getirdik ve dışarıdan, kurumlarımızdan, bakanlıklarımızdan kaynak aktararak Yıldırım’ın ve Yıldırımlıların kazandığı projeler ürettik.

                                                        

Yıldırım, kentsel dönüşüm ile birlikte parklar ve sosyal donatı alanları anlamında da önemli hizmetlere kavuşuyor. Siz geldiğinizde park ve sosyal donatı alanları ne kadardı? Şu anki durum ile ilgili bilgi verir misiniz?

Daha önce de bahsettiğim gibi binalar kadar yaşam alanları da önemli.

Ancak ilçemizin yüz ölçümünün küçüklüğünden de bahsetmiştim…

Buna rağmen yeşil alanlarkazandırmaya kararlıyız.  Hedefimiz ilçemizde bir buçuk milyon m² aktif yeşil alan üretmek ve yaptığımız incelemeler sonrası bunu başaracağımıza inanıyoruz..

İnsanların gün içerisinde nefes alabilecek ortamları olması için büyük küçük parklar üretmeye devam ediyoruz. İnşallah Yıldırım’da yeşile doyacağız.

Ve tüm bu çalışmalarımızı dönem sonuna kadar da yetiştireceğiz.

İnsana direkt dokunan hizmetlerinizden biri de spor. Tesisleşme beraberinde madalya anlamında başarıyı da getirdi. Bu konuda da bilgi verir misiniz?

Bir kez Yıldırım’da çocuk olmak, genç olmak, kadın olmak farklı!

Mesela Bursa’da sadece Yıldırım’da kadın spor merkezleri var.

Millet Mahallesi’nde, Ulus Mahallesi’nde görülmeye değer Kadın Spor Merkezlerimiz ve şu anda Sıracevizler’de inşası devam eden bir kadın spor merkezimiz vekazandıracağımız daha nice yeni merkezler var.

Gururla söyleyebilirim ki Bursa’nın en modern spor merkezleri bizde.

30 BİN ÇOCUĞA HİZMET VERDİK

Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi biraz önce de ifade ettiğim gibi Bursa’nın en büyüğü.

Burada jimnastik de var, yüzme de var, karate, halter, boks, güreş, olduğu gibi voleybol basketbol gibi takım sporlarını yapma imkanları da var.

Mahallelerimizde de bunları yaygınlaştırıyoruz.

Yaz okullarına önem veriyoruz, havuzlarımız mevcut, havuzların olmadığı yerlerde ise okul bahçelerine kurduğumuz portatif havuzlar var.

Bu şekilde binlercesine değil, on binlerce çocuğumuza ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bahsettiğim merkezlerde sadece bu yaz 30 bin çocuğumuza hizmet verdik.

SPOR OKULLARINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Çocuklar buralarda sadece fiziksel hareketler yapmıyorlar. Çocuklar burada paylaşmayı, birlikte hareket etmeyi öğrendikleri gibi, takım ruhuna da sahip oluyorlar. Disiplinli olmayı,vakti yönetmeyi vecesareti öğreniyorlar.

Madalyalar alıyorlar özgüvenleri geliyor, herkes onları seyrederkenonlar alanında müsabakalarını gerçekleştiriyor.

Tüm bu unsurlar çocukları geleceğe hazırlayan önemli faktörler. Biz de spora tam da bu açıdanbakıyoruz ve spor okullarını çok önemsiyoruz.

2 BİN 193 MADALYA VE 125 KUPAMIZ VAR

Karatede ve yüzmede şu anda 3 bin 836 lisanlı sporcumuz var.

Toplamda çocuklarımızın kulübümüze kazandırdığı 2 bin 193 madalya ve 125 kupamız var.

Bu madalyaların uluslararası olanları da var, Avrupa şampiyonu, dünyada dereceye girmiş sporcularımız da var.

Çocuklarımız yurtdışına gidiyor ve bu anlamda hem ülke içerisinde hem de ülke dışarısında bizi temsil ediyor.

Naim Süleymanoğlu Kompleksimiz ulusal ve uluslararası sportif faaliyete ev sahipliği yapıyor.

Yıldırım’ın kardeş şehri olan Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Cebel Belediyesi ile ilişkileriniz nasıl? Yakın zamanda ortak projeleri hayata geçirmeyi planlıyor musunuz?

Bir kere kardeşlik hukuku bizim kültürümüze ait bir hukuk olduğundan gönül birlikteliği açısından da çok önemli.

CEBEL’İN YERİ AYRI

Cebel’in de yeri bizde ayrı, çünkü Yıldırım’da birçok Cebelli yaşıyor.

Bizler bu coğrafyaya gönül coğrafyası diyoruz. Geçmişte atalarımızın yaşadığı, bırakın atalarımızı sizlerin doğup büyüdüğü yer aslında.

Dolayısıyla oralarla kopmaz bir bağımız var.

Bizde bu bağımızı pekiştirmek ve belediyeler arasında tecrübe paylaşımı, yeri geldiğinde imkân paylaşımı gerçekleştirmek için kardeş belediyelerimizle de bu anlamda zaman zaman imkanlarımızı paylaşıyoruz.

Bir takım Sosyokültürel faaliyetlerine destek oluyoruz veya oradaki bir tarihi eserin onarımına katkıda bulunuyoruz, çocuklarımızın, gençlerimizin kültürleri tanıması adına da kardeş belediyeler arasında birtakım etkinlikler düzenliyoruz.

Cebel’le ilgili şu anda çevreye ilişkin yürüttüğümüz ve Avrupa Parlamentosu’ndan da destek aldığımız bir proje var aslında. Onu çalışıyoruz. Projemizi yazdık. Şu anda süreç yürütüyoruz

Bu projeyi gerçekleştirdiğimizde balkan coğrafyasındaki kardeşlik hukukunda önemli bir noktaya değinmiş ve de çok özel bir çalışmaya imza atmış olacağız.

Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali’nin hem Avrupa Parlamentosundaki tecrübesi, hem o dönemde yaptığı bakan yardımcılığındaki tecrübesiyle beraber böyle bir projede de önemli bir adım atmış olacağız inşallah. 

Diğer sosyokültürel anlamda, birbirimizi desteklediğimiz ve buradaki insanımıza o coğrafyayı tanıtan çalışmalar yapıyoruz.

NECMİ ALİ BİR FIRSAT CEBEL İÇİN

Necmi Ali bir fırsat Cebel için. Şehre katma değer sağlıyor. Her kim ki bir taş üstüne taş koyduysa hepsinden Allah Razı olsun. Kardeşliğimiz Bursa’mız gibi kadim olacaktır inanıyorum. 

Sorularımızı sorduk, içten, dobra dobra yanıtlarımızı aldık Başkan Oktay Yılmaz’dan. Bir başka zaman, yine Yıldırım için gerçekleşecek yeni güzel hikayelerde buluşmak üzere, başarı dileklerimizle ayrıldık yanından. Teşekkürler Başkan Oktay Yılmaz.

  Kaynak: bshaberler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER RÖPÖRTAJ Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 27 23 1 3 57 15 72 +42
2 Fenerbahçe 27 22 1 4 70 22 70 +48
3 Trabzonspor 27 14 9 4 43 33 46 +10
4 Beşiktaş 27 14 9 4 39 31 46 +8
5 Kasımpaşa 27 11 10 6 48 50 39 -2
6 Sivasspor 27 9 8 10 34 37 37 -3
7 Başakşehir FK 27 10 11 6 35 33 36 +2
8 Çaykur Rizespor 27 10 11 6 28 40 36 -12
9 Antalyaspor 27 8 8 11 32 31 35 +1
10 Kayserispor 27 10 9 8 35 38 35 -3
11 Samsunspor 27 9 12 6 33 36 33 -3
12 Adana Demirspor 27 7 9 11 39 36 32 +3
13 Alanyaspor 27 6 9 12 32 40 30 -8
14 Fatih Karagümrük 27 7 12 8 32 31 29 +1
15 MKE Ankaragücü 27 6 10 11 32 35 29 -3
16 Hatayspor 27 6 10 11 32 37 29 -5
17 Gaziantep FK 27 7 13 7 31 40 28 -9
18 Konyaspor 27 6 11 10 26 39 28 -13
19 Pendikspor 27 6 13 8 32 55 26 -23
20 İstanbulspor 27 3 18 6 20 51 12 -31
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 24 19 4 1 60 20 58 +40
2 Göztepe 24 15 5 4 42 15 49 +27
3 Kocaelispor 24 13 6 5 38 27 44 +11
4 Bodrumspor 24 12 6 6 34 17 42 +17
5 Sakaryaspor 24 11 6 7 37 28 40 +9
6 Bandırmaspor 24 11 7 6 35 21 39 +14
7 Boluspor 24 11 7 6 23 24 39 -1
8 Çorum FK 24 11 8 5 39 25 38 +14
9 Gençlerbirliği 24 8 7 9 24 25 33 -1
10 Erzurumspor FK 24 8 7 9 23 21 30 +2
11 Keçiörengücü 24 8 10 6 23 30 30 -7
12 Manisa FK 24 6 8 10 27 25 28 +2
13 Ümraniyespor 24 7 11 6 26 36 27 -10
14 Şanlıurfaspor 24 5 11 8 16 28 23 -12
15 Tuzlaspor 24 6 13 5 23 40 23 -17
16 Adanaspor 24 7 15 2 20 38 23 -18
17 Altay 24 5 16 3 12 47 15 -35
18 Giresunspor 24 2 18 4 11 46 7 -35
Takım O G M B A Y P AV
1 Esenler Erokspor 25 19 4 2 59 21 59 +38
2 Van Spor FK 26 16 5 5 40 28 53 +12
3 Bucaspor 1928 26 14 3 9 35 15 51 +20
4 Yeni Mersin İdman Yurdu 26 14 4 8 38 18 50 +20
5 1461 Trabzon FK 25 14 5 6 47 23 48 +24
6 Ankaraspor 26 12 5 9 35 23 45 +12
7 Diyarbekir Spor 26 11 8 7 29 22 40 +7
8 Ankara Demirspor 25 11 11 3 31 30 36 +1
9 Karacabey Belediye Spor 26 8 9 9 23 23 33 0
10 Kırklarelispor 26 8 10 8 21 30 32 -9
11 Beyoğlu Yeniçarşıspor 25 9 12 4 26 28 31 -2
12 Hes İlaç Afyonspor 25 7 9 9 16 24 30 -8
13 Nazilli Belediyespor 26 9 11 6 30 40 30 -10
14 Serik Belediyespor 26 6 11 9 19 27 27 -8
15 Altınordu 25 5 11 9 26 27 24 -1
16 Kırşehir Futbol SK 26 5 15 6 25 48 21 -23
17 Zonguldak Kömürspor 25 5 13 7 24 44 19 -20
18 Adıyaman FK 26 3 18 5 17 42 14 -25
19 Bursaspor 25 3 15 7 15 43 13 -28
Takım O G M B A Y P AV
1 Kepezspor FAŞ 19 14 1 4 37 9 46 +28
2 Aliağa Futbol A.Ş. 20 13 0 7 35 11 46 +24
3 52 Orduspor FK 20 10 5 5 26 17 35 +9
4 Ayvalıkgücü Belediyespor 20 9 5 6 21 16 33 +5
5 K.Çekmece Sinopspor 20 9 6 5 31 19 32 +12
6 Edirnespor 19 9 6 4 33 17 31 +16
7 İnegöl Kafkas GK 20 8 6 6 22 22 30 0
8 Artvin Hopaspor 19 7 6 6 25 17 27 +8
9 Mardin 1969 Spor 20 7 9 4 22 22 25 0
10 Talasgücü Belediyespor 20 8 11 1 24 31 25 -7
11 Karabük İdmanyurdu Spor 20 7 10 3 16 30 24 -14
12 Kırıkkalegücü FK 19 5 10 4 11 23 19 -12
13 Gümüşhanespor 20 2 10 8 12 32 14 -20
14 Malatya Arguvanspor 19 2 13 4 9 28 10 -19
15 Tarsus İdman Yurdu 19 2 14 3 12 42 9 -30
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/03/2024 Kasımpaşa vs Sivasspor
 02/03/2024 MKE Ankaragücü vs İstanbulspor
 02/03/2024 Çaykur Rizespor vs Kayserispor
 02/03/2024 Hatayspor vs Fenerbahçe
 03/03/2024 Başakşehir FK vs Samsunspor
 03/03/2024 Pendikspor vs Konyaspor
 03/03/2024 Beşiktaş vs Galatasaray
 04/03/2024 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 04/03/2024 Alanyaspor vs Trabzonspor
 04/03/2024 Antalyaspor vs Gaziantep FK
 04/03/2024 Adana Demirspor - Fatih Karagümrük Fatih Karagümrük ligde deplasmandaki son 12 maçında hiç kazanamadı  Adana Demirspor yenilmez
 04/03/2024 Adana Demirspor - Fatih Karagümrük Adana Demirspor ligdeki son 10 maçında hiç kazanamadı  Fatih Karagümrük yenilmez
 04/03/2024 Antalyaspor - Gaziantep FK Antalyaspor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Gaziantep FK yenilmez
 04/03/2024 Alanyaspor - Trabzonspor Alanyaspor ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Alanyaspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/03/2024 Ümraniyespor vs Altay
 02/03/2024 Bodrum FK vs Eyüpspor
 02/03/2024 Tuzlaspor vs Keçiörengücü
 02/03/2024 Erzurumspor FK vs Kocaelispor
 02/03/2024 Sakaryaspor vs Manisa FK
 03/03/2024 Giresunspor vs Adanaspor
 03/03/2024 Göztepe vs Boluspor
 03/03/2024 Çorum FK vs Bandırmaspor
 04/03/2024 Gençlerbirliği vs Şanlıurfaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/03/2024 Yeni Mersin İdman Yurdu vs Esenler Erokspor
 02/03/2024 Altınordu vs Kırşehir Futbol SK
 02/03/2024 Ankara Demirspor vs Adıyaman FK
 02/03/2024 Ankaraspor vs Zonguldak Kömürspor
 02/03/2024 Beyoğlu Yeniçarşıspor vs Serik Belediyespor
 02/03/2024 Bursaspor vs Bucaspor 1928
 02/03/2024 Karacabey Belediye Spor vs 1461 Trabzon FK
 02/03/2024 Nazilli Belediyespor vs Kırklarelispor
 02/03/2024 Van Spor FK vs Hes İlaç Afyonspor
 02/03/2024 Van Spor FK - Hes İlaç Afyonspor Hes İlaç Afyonspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Van Spor FK yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/03/2024 Artvin Hopaspor vs Gümüşhanespor
 03/03/2024 Karabük İdmanyurdu Spor vs Edirnespor
 03/03/2024 K.Çekmece Sinopspor vs Aliağa Futbol A.Ş.
 03/03/2024 Malatya Arguvanspor vs Ayvalıkgücü Belediyespor
 03/03/2024 Talasgücü Belediyespor vs Kepezspor FAŞ
 03/03/2024 Tarsus İdman Yurdu vs Mardin 1969 Spor
 03/03/2024 52 Orduspor FK vs Kırıkkalegücü FK
 03/03/2024 Malatya Arguvanspor - Ayvalıkgücü Belediyespor Malatya Arguvanspor ligdeki son 10 maçında hiç kazanamadı  Ayvalıkgücü Belediyespor yenilmez
HABER ARŞİVİ
ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI